5 tipů na (ne)tradiční velikonoční dekorace

5 tipů na (ne)tradiční velikonoční dekorace

Cítíte už teplo jarních slunečních paprsků? Zaznamenali jste vůni přicházejícího jara? Rozlučme se se zimou a přivítejme teplé měsíce nejvýznamnějším křesťanským svátkem – Velikonocemi. Pokud vám ještě na dveřích nevisí velikonoční věnec nebo váš domov není vyzdoben tou správnou dekorací, poradíme vám, jak na to.

 

Vyrábíme velikonoční věnec na dveře

Hlavní dveře bytu nebo domu jsou „branou“ do vašeho domova. Ozdobíte-li je věncem, potěšíte nejen kolemjdoucí. Základ věnce mohou tvořit větvičky z břízy, které smotáte do kruhu a upevníte drátkem, případně vám práci ušetří již hotový proutěný kruh. Dle vlastní fantazie můžete věnec ozdobit malovanými vajíčky s různými motivy, mašlemi, zvířátky či závěsnou dekorací. Pokud by vám přeci jen bylo líto hned po Velikonocích věnec schovat, místo vajíček zvolte květiny.

37011-2_prouteny-velikonocni-venec    37011-3_prouteny-velikonocni-venec

 

Zdobíme vejce

Zdobení vajíček může historicky spadat až do pravěku. Tato tradice se dochovala až dodnes a existuje spoustu technik, jak klasickým i netradičním způsobem skořápku ozdobit.

Třpytky – radost pro děti, pevné nervy pro rodiče

Technika, která zaručeně pobaví děti ovšem ne rodiče, je použití třpytek. Vajíčko celé (nebo jen vybrané části) namočíte do lepidla a poté jej obalíte třpytkami. Chcete-li ornamenty, štětcem naneste lepidlo do požadovaného tvaru a posypte třpytkami.

Ubrousková metoda

Vyberte si ubrousek s velikonočním nebo jarním motivem, odstraňte spodní vrstvy a ponechejte si jen horní s obrázkem. Vajíčko potřete lepidlem a ubrousek na vejce nalepte. Pro lepší zafixování motivu doporučujeme povrch potřít vaječným bílkem. Pokud ovšem máte pocit, že nejste tak zruční nebo trpěliví, pořiďte si již hotová vajíčka s potiskem.

37059_velikonocni-vajicka-s-potisky-1

Náš tip

Pokud foukání vajíček není zrovna vaše parketa nebo plánujete zdobení s dětmi, pak oceníte tzv. „dekorativní vajíčka“ (plastová a z polystyrenu), která nerozbijete a malování na ně je hračka.

 

Zkrášlujeme domov

Vajíčka nazdobena, ovšem přemýšlíte, kam s nimi?

37071_velikonocni-vajicka-na-vetvicce

Velikonoce na větvičce

Proutí jsme použili již na věnec. Pokud najdete hrubší větvičky, vložte je do vázy a vejce buď pověste na mašle, nebo opatrně napíchněte na konce větviček. Použijete-li různé velikosti vajíček a několik barev, dosáhnete tak neuvěřitelné rozmanitosti. Vázu s velikonočními větvičkami můžete umístit na jídelní stůl nebo do okna. V ten okamžik vám do pokoje vpluje jaro.

Kouzlo „zápichů“

S takzvanými zápichy jste se už možná setkali během svátků jako jsou Vánoce nebo Sv. Valentýn. Velikonoční variantu získáte napíchnutím ozdobeného vajíčka na špejli, kterou zkrášlíte veselou pentlí. Zápichem rozzáříte každý květináč v domě.  Když místo vajíčka s dětmi nakreslíte zajíce, vystřihnete jej a nalepíte na špejli, budete ta nejlepší máma a táta na světě.

 37074_velikonocni-vajicka-na-spejli-1

Klepou vám už Velikonoce na dveře? Vyrobili jste si již svou vlastní dekoraci? Podělte se s námi o vaši radost a pošlete nám na Facebooku vaši fotografii.  Budeme se těšit.

Tým LUNZO vám přeje Velikonoce plné radosti.